CO WARTO ZOBACZYĆ W POBLIŻU HACZOWA



KROSNO - 14 km

tekstBędąc w Haczowie warto wybrać się do bliskiego Krosna. Krosno to stare miasto z wieloma zabytkami, które warto zobaczyć i poznać. Oprócz miejsc historycznychna pewno będzie mozna w nim znależć atrakcje dla dzieci i starszych. Co warto zwiedzić i obejrzeć w Krośnie?

1. RYNEK ZE STARMIEJSKĄ ZABUDOWĄ GALICYJSKĄ
2. MUZEUM PODKARPACKIE I MUZEUM RZEMIOSŁA

Znajdziecie tu dobrze zachowane kamienice galicyjskie. Pręgierz. Kościoły - Franciszkanów z zabytkową Kaplica Oświęcimów i Bazylikę Farną z wieżą dzwonniczą, na którą można się wdrapać i obejrzeć trzy dzwony z trzecim co do wielkości w Polsce Urbanem o średnicy 490cm. Z wieży można podziwiać panoramę miasta i Beskidu Niskiego. Widać Rezerwat Prządki oraz Zamek KAMIENIEC w Odrzykoniu. Zwiedzanie wieży odbywa się po wcześniejszym umówieniu. Na rynku znajduje się także atrakcyjna fontanna a od rynku prowadzą uliczki, którymi można dojść do Muzeum Podkarpackiego z unkilną kolekcją lamp naftowych oraz Muzeum Rzemiosła prezentującego dawnezawody takie jak tkactwo, fryzjerstwo, krawiectwo.

3. CENTRUM DZIEDZICTWA SZKŁA.

Bezpośredni z rynku można wejść do CDS-u. Nowoczesne, interaktywne Centrum Dziedzictwa Szkła to obowiązkowy punkt zwiedzania Krosna. Poznać tutaj można tajniki produkcji szkła, można samemu wydmuchać bańkę i kupić piękne szklane pamiątki.

tekst tekst tekst tekst

4. ETNOCENTRUM

To nowa atrakcja w mieście powstała w dawnym dworcu kolejowym przy ulicy Kolejowej. Miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych. W nowoczeny sposób poznaje się tu tradycje ludowe, w czym dzieciom pomagają etnogry i tablice multimedialne. Prowadzone są także miniwarsztaty dla zwiedzających w każdym wieku (np. miniwarsztaty kulinarne).

5. PARK LINOWY I PARK MANI ORAZ OGRÓDEK JORDANOWSKI

Park linowy jest zlokalizowany w dzielnicy Zawodzie przy ulicy Okrzei. Można tam przejść róznej trudności trasy linowe pod opieką instruktorów. Znajduje się także plac zabaw dla dzieci i siłownia na powietrzu.
Park Mani mieści się w dzielnicy Polanka. To wielka atrakcja dla mniejszych dzieci. Mogą tam powspinać się i przemierzyć bezpieczne trasy na wysokościach, pojeździć na krótkim torze pojazdami rowerowymi, popływać małymi łódkami o ręcznym napędzie. Nie brakuje też linowych zjeżdżalni, kul wodnych i terenowych trampolin o różnych wielkościa a także labiryntu z zagadkami do rozwiązania.
Ogródek jordanowski mieści się w cenrum miasta przy ulicy Grodzkiej. Znadują się tam trasy dla rowerków, place zabaw dla różnych grup wiekowych, boisko do koszykówki, stoliki-plansze do gry oraz ławeczki, cień i spokój. Jest także siłownia na świeżym powietrzu.

tekst tekst tekst tekst

6. ZESPÓŁ PŁYWALNI

Nowoczesny zespół pływalni dla wszystkich grup wiekowych usytuowany jest w komplesie sportowym przy ulicy Bursaki. Zjeżdżalnie o różnej trudności, wodny plac zabaw. Baseny z wodnymi atrakcjami, pobliskie korty tenisowe oraz stadion lekoatletyczny i boiska do siatkówki i siatkówki plażowej są atrakcją pozwalającą spędzić cały dzień, wypoczywając i korzystając z atrakcji obiektu. Oczywiście nie brakuje tutaj możliwości skorzystania z posiłku.

Oprócz tego w Krośnie działają sale zabaw dla dzieci oraz sala trampolin przy ulicy Pużaka, gdzie bez wzgledu na pogodę można zapewnić dzieciom rozrywkę.

To tylko kilka wybranych miejsc i atrakcji w Krośnie. Wartu tu zajrzeć i miło spędzać czas w trakcie swojego wyjazdu na Podkarpacie. W pochmurne i deszczowe dni działają sale zabaw.

Poniżej krótko opisano inne ciekawe miejsca, które warto odwiedzić przebywając w Haczowie i korzystając z naszych miejsc noclegowych. Fotografie z tych miejsc znajdziecie na naszej stronie w zakładce CO WARTO ZOBACZYĆ W OKOLICY - GALERIA.


BÓBRKA - SKANSEN PRZEMYSŁU NAFTOWEGO - 18 km

Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce, obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza – otwarta w 1854 roku i nadal działająca, kopalnia ropy naftowej w Bóbrce w Gminie Chorkówka, koło Krosna. Jej założycielami byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki.
Była to pierwsza na świecie kopalnia, w której wydobywano ropę naftową. Pośrodku kopalni stoi kamienny obelisk ustawiony przez I. Łukasiewicza w 1872 na pamiątkę jej założenia. W 1982 odsłonięto popiersie twórcy polskiego przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza.
W 2018 kopalnia została wpisana na listę pomników historii w ramach akcji "100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości"

IWONICZ ZDRÓJ - 20 km

Iwonicz Zdrój to malowniczo położona miejscowość o walorach zarówno uzdrowiskowych, jak i turystycznych. Leży w masywie BeskidU Niskiego, w urokliwej dolinie Iwonickiego Potoku. Jest jednym z najstarszych oraz najbardziej renomowanych uzdrowisk w naszym kraju, istnieje od ponad 400 lat. Lecznicze działanie mają tutejsze wody mineralne oraz borowina.
Iwonicz Zdrój to świetne miejsce do wypadów na piesze wędrówki wyznaczonymi trasami Beskidu Niskiego: na Górę Winiarską i nad Bełkotkę, na Żabią Górę, Górę Przednią, na Przymiarki, na Górę Glorietę, do Rymanowa Zdroju, Iwonicza Wsi, Lubatowej, Dukli czy do Klimkówki. Przez Iwonicz-Zdrój przebiega Główny Szlak Beskidzki (znaki czerwone). Prowadzi on nieprzerwanie przez ponad 500 km, z Ustronia do Wołosatego i przebiega najpiękniejsze pasma Beskidów. Warto wybrać się również na Transgraniczny Szlak Rowerowy „Beskidzkie Muzea”, dzięki któremu poznamy piękno krajobrazu i dziedzictwo historyczne chronione w obiektach muzealnych, izbach pamięci po obu stronach granicy polsko-słowackiej (znaki zielone).
W Iwoniczu Zdroju turyści oraz kuracjusze uzdrowiska do wyboru mają wiele szlaków spacerowych i rowerowych. Korzystać mogą z krytego basenu kąpielowego, sauny, solnej komory, boisk sportowych typu Orlik, wypożyczalni rowerów, parku linowego czy kortów tenisowych.

RYMANÓW I RYMANÓW ZDRÓJ - odpowiednio 12 i 16 km

Rymanów to ciekawe miasteczko uzdrowiskowe w województwie podkarpackim, leżące niedaleko Iwonicza-Zdrój, nad rzeką Tabor, w Beskidzie Niskim.
Miejscowość rozciąga się na terenie Dołów Jasielsko-Sanockich, obszar pomiędzy Rymanowem a Iwoniczem nosi nazwę Beskidu Rymanowskiego. Jest to jeden z najczystszych ekologicznie terenów w Polsce.
3 km od Rymanowa leży Rymanów Zdrój - uzdrowisko. Przyrodoleczniczy klimat tego miejsca charakteryzuje się dużą zawartością ozonu, soli oraz wysoką wilgotnością powietrza. Skarbem uzdrowiska są naturalne źródła wód leczniczych "Tytus", "Klaudia" i "Celestyna". Początki zdroju sięgają końca XIX wieku. Rymanów znany jest od dawna szczególnie jako uzdrowisko dziecięce. Można spotkać tu zabytki - wille pamiętające początki uzdrowiska.
Zabytki w Rymanowie:
- Ruiny Synagogi z XVIII wieku
- Zabytkowy kościół Św. Wawrzyńca z 1779 roku
- Dwór Potockich z XIX wieku
Malowniczy krajobraz i urozmaicona rzeźba okolic Rymanowa sprzyja uprawianiu górskiej turystyki pieszej i rowerowej.

ODRZYKOŃ I REZERWAT PRZĄDKI - odpowiednio 15 i 15 km

Odrzykoń wieś w Polsce położona nad Wisłokiem, koło Krosna. Najbardziej znana jest z Zamku Kamieniec, miejsca akcji znanej sztuki Aleksandra Fredro Zemsta.
Największą atrakcją turystyczną jest Zamek Kamieniec – ruiny gotyckiej XIV-wiecznej, rozbudowanej w stylu renesansowym w XVI wieku budowli na pograniczu Korczyny i Odrzykonia. Wzniesiony na skale, typowy graniczny zamek broniący traktu handlowego z Polski na Węgry. Zamek dzieli się na dwie części: Wyższą (Odrzykońską) i Niższą (Korczyńską) – powstałą poprzez rozbudowę zamku.
W dwóch wyremontowanych pomieszczeniach ruin zamku znajduje muzeum zamkowe. Możemy w nim zobaczyć militaria oraz przedmioty związane z zamkiem i jego właścicielami.
W okolicach zamku znajdują się dwie atrakcyjne ścieżki przyrodnicze.

Rezerwat skalny „Prządki”, utworzony w 1957 r., zajmuje powierzchnię 13,62 ha i znajduje się na północ od Krosna, w gminie Korczyna. Malownicze skałki „Prządki” wieńczące szczytową partię wzgórza (526 m) położone są pomiędzy Korczyną a wsią Czarnorzeki. Nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, która głosi, że są to panny dworskie z pobliskiego zamku zaklęte w skały za to, że przędły w święto. Na obszarze rezerwatu znajdują się cztery grupy skałek piaskowcowych. Kształty skałek to w większości wyniosłe maczugi przekraczające niekiedy 20 m wysokości, ale są również formy płaskie, bryłowe poprzedzielane szczelinami rozwierającymi się ku górze. Poszczególnym skałom nadane zostały nazwy – m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt, Zbój Madej. W grupie skał zwanych Prządką-Matką występuje jedna z najwyższych skałek w całym rezerwacie, która ciągnie się przez ok. 30 m i ma 18 m wysokości.

DUKLA - PUSTELNIA ŚW. JANA - 30 km

Pustelnia św. Jana z Dukli znajduje się na wzgórzu Zaśpit (dawniej zwane Korodół) ok. 1,5 kilometra od miejscowości Trzciana, położonej przy drodze Dukla - Barwinek. Pustelnia założona została w 1769 roku, już po beatyfikacji bł. Jana. Obecna kaplica, wzniesiona z początkiem XX-go wieku jest już trzecią w historii tego miejsca.
Obok świątyni znajduje się drewniany dom rekolekcyjny, tzw. dom pustelnika oraz taras ze sztuczną grotą, mieszczącą źródełko, z którego czerpią wodę pielgrzymi. Na ścieżkach wokół świątyni rozmieszczono kapliczki Drogi Krzyżowej.

BLIZNE - 16 km

Wieś pięknie położona w dolinie rzeki Stobnicy, na wschód od Jasienicy Rosielnej. Najcenniejsze na terenie wsi są ekosystemy leśne. Są one pozostałością po piastowskiej puszczy karpackiej. Na terenie Bliznego znajduje się kilka pomników przyrody. Obok kościoła rosną 2 dęby szypułkowe (jeden 250 lat, drugi 450 lat). Występuje tam również grupa 4 lip drobnolistnych w wieku 300-450 lat oraz pojedyncza 350 letnia. Także na pobliskim cmentarzu jest kilka wielowiekowych lip objętych ochroną. Cennym zabytkiem tej miejscowości jest kościół pw. Wszystkich Świętych, gdyż w uznaniu wyjątkowych walorów historycznych i artystycznych w 2003 roku kościół został umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturalnego UNESCO.

REZERWAT CISÓW W MALINÓWCE - 7 km

Cisy w Malinówce – rezerwat przyrody położony na gruntach miejscowości Malinówka w gminie Haczów. Rezerwat został utworzony w 1957 roku na terenie Pogórza Dynowskiego, w masywie oddzielającym dolinę rzeki Wisłok od rzeki Stobnicy. Znajduje się tutaj jedno z największych skupisk cisa pospolitego w Polsce.

PRZEŁOM WISŁOKA W BESKU - 14 km

PRZEŁOM WISŁOKA W RUDAWCE RYMANÓWSKIEJ - 22 km

BRZOZÓW - 16 km

SANOK - 33 km

ŻARNOWIEC - MUZEUM MARII KONOPNICKIEJ - 21 km

BIESZCZADY - SOLINA - 64 km

BIESZCZADY - POLAŃCZYK - 63 km

BIESZCZADY - KOMAŃCZA - 57 km

BIESZCZADY - CISNA - około 88 km

BIESZCZADY - MYCZKOWCE - 56 km

BIESZCZADY - PRZEJAZD PĘTLĄ BIESZCZADZKĄ - około 100 km

RZESZÓW - 55 km